NAME OF MP |
CONSTITUENCY |
DISTRICT |
NO. OF TIMES |
ONGALO-OBOTE CLEMENT |
KALAKI COUNTY |
KABERAMAIDO |
210 |
BAHATI DAVID |
NDORWA COUNTY WEST |
KABALE |
143 |
NANKABIRWA RUTH SENTAMU |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
KIBOGA |
89 |
NANDALA MAFABI NATHAN JAMES |
BUDADIRI COUNTY WEST |
SIRONKO |
84 |
KAFEERO SSEKITOLEKO ROBERT |
NAKIFUMA COUNTY |
MUKONO |
60 |
ATIM OGWAL CECILIA BARBARA |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
DOKOLO |
54 |
NZOGHU MUSABE WILLIAM |
BUSONGORA COUNTY NORTH |
KASESE |
54 |
MWESIGWA RUKUTANA |
RUSHENYI COUNTY |
NTUNGAMO |
52 |
ANYWARACH JOSHUA CARTER |
PADYERE COUNTY |
NEBBI |
51 |
OKUPA ELIJAH |
KASILO COUNTY |
SERERE |
50 |
RUGUNDA RUHAKANA |
EX-OFFICIO |
|
50 |
KASIBANTE MOSES |
RUBAGA DIVISION NORTH |
KAMPALA |
41 |
MUGUME ROLAND |
RUKUNGIRI MUNICIPALITY |
RUKUNGIRI |
41 |
KAMATEEKA JOVAH |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
MITOOMA |
40 |
MAGYEZI RAPHAEL |
IGARA COUNTY WEST |
BUSHENYI |
39 |
KIIZA WINFRED |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
KASESE |
37 |
MUWANGA KIVUMBI MUHAMMAD |
BUTAMBALA COUNTY |
BUTAMBALA |
36 |
AOGON SILAS |
KUMI MUNICIPALITY |
KUMI |
36 |
OLANYA GILBERT |
KILAK SOUTH COUNTY |
AMURU |
36 |
BARYOMUNSI CHRIS |
KINKIZI COUNTY EAST |
KANUNGU |
32 |
FUNGAROO KAPS HASSAN |
OBONGI COUNTY |
MOYO |
32 |
BIRAAHWA MUKITALE |
BULIISA COUNTY |
BULIISA |
32 |
ODONGA OTTO |
ARUU COUNTY |
PADER |
31 |
ODUR JONATHAN |
ERUTE COUNTY SOUTH |
LIRA |
28 |
MUGOYA KYAWA GASTER |
BUKOOLI COUNTY NORTH |
BUGIRI |
27 |
BARYAYANGA ANDREW AJA |
KABALE MUNICIPALITY |
KABALE |
26 |
SSEMUJJU IBRAHIM |
KIRA MUNICIPALITY |
WAKISO |
26 |
TUMWESIGYE ELIODA |
SHEEMA COUNTY NORTH |
SHEEMA |
25 |
ALYEK JUDITH |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
KOLE |
24 |
KATUNTU ABDU |
BUGWERI COUNTY |
IGANGA |
24 |
KAKOOZA JAMES |
KABULA COUNTY |
LYANTONDE |
24 |
LUBOGO KENNETH |
BULAMOGI COUNTY |
KALIRO |
24 |
ALUM SANTA |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
OYAM |
23 |
KATUSABE GODFREY |
BUKONJO COUNTY WEST |
KASESE |
23 |
NAMBESHE JOHN BAPTIST |
MANJIYA COUNTY |
BUDUDA |
23 |
NIWAGABA WILFRED |
NDORWA COUNTY EAST |
KABALE |
23 |
SSEWUNGU JOSEPH GONZAGA |
KALUNGU COUNTY WEST |
KALUNGU |
23 |
AKOL ANTHONY |
KILAK NORTH COUNTY |
AMURU |
23 |
WAIRA KYEWALABYE MAJEGERE |
BUNYA COUNTY EAST |
MAYUGE |
23 |
ACENG JANE RUTH |
EX-OFFICO |
|
22 |
AKELLO JUDITH FRANCA |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
AGAGO |
22 |
ATIM BEATRICE ANYWAR |
KITGUM MUNICIPALITY |
KITGUM |
22 |
LUGOLOOBI AMOS |
NTENJERU COUNTY NORTH |
KAYUNGA |
22 |
MACHO GEOFFREY |
BUSIA MUNICIPALITY |
BUSIA |
22 |
OSEGGE ANGELLINE ASIO |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
SOROTI |
22 |
SEBAGGALA ABDULATIF SENGENDO |
KAWEMPE DIVISION NORTH |
KAMPALA |
22 |
OKELLO ANTHONY |
KIOGA COUNTY |
AMOLATAR |
22 |
DIRI BABA MARGARET |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
KOBOKO |
22 |
MUTONYI ROSE MASAABA |
BUBULO COUNTY WEST |
MANAFWA |
21 |
BAKIREKE NAMBOOZE BETTY |
MUKONO MUNICIPALITY |
MUKONO |
20 |
OTIENO OKOTH RICHARD |
WEST BUDAMA COUNTY NORTH |
TORORO |
18 |
AGABA ABBAS MIGISHA |
KITAGWENDA COUNTY |
KAMWENGE |
17 |
AMODING MONICAH |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
KUMI |
17 |
KAFABUSA WERIKHE MICHAEL |
BUNGOKHO COUNTY SOUTH |
MBALE |
17 |
ATIKU BENARD |
AYIVU COUNTY |
ARUA |
17 |
MWIJUKYE FRANCIS |
BUHWEJU COUNTY |
BUHWEJU |
17 |
KYAMBADDE AMELIA ANNE |
MAWOKOTA COUNTY NORTH |
MPIGI |
17 |
LAKOT SUSAN ORUNI (CAPT.) |
UPDF REPRESENTATIVE |
|
16 |
MPUUGA MATHIAS |
MASAKA MUNICIPALITY |
MASAKA |
16 |
OPOLOT JACOB RICHARDS |
PALLISA COUNTY |
PALLISA |
16 |
WAMANGA WAMAI JACK |
MBALE MUNICIPALITY |
MBALE |
16 |
OBIGA MARIO KANIA |
TEREGO EAST COUNTY |
ARUA |
15 |
OGUZU LEE DENIS |
MARACHA COUNTY |
MARACHA |
15 |
NYAKECHO ANNET |
TORORO NORTH COUNTY |
TORORO |
14 |
ABALA DAVID |
NGORA COUNTY |
NGORA |
14 |
GAFABUSA RICHARD MUHUMUZA |
BWAMBA COUNTY |
BUNDIBUGYO |
13 |
NAUWAT ROSEMARY |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
AMUDAT |
13 |
NSEREKO MUHAMMAD |
KAMPALA CENTRAL DIVISION |
KAMPALA |
13 |
OKIN P.P. OJARA |
CHUA WEST COUNTY |
KITGUM |
13 |
ABABIKU JESCA |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
ADJUMANI |
13 |
MORIKU JOYCE KADUCU |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
MOYO |
12 |
NIRINGIYIMANA JAMES KABERUKA |
KINKIZI COUNTY WEST |
KANUNGU |
12 |
ODONGO JEJE ABUBAKHAR |
ORUNGO COUNTY |
AMURIA |
12 |
SSEWANYANA ALOIZIOUS ALLAN |
MAKINDYE DIVISION WEST |
KAMPALA |
12 |
SSEKIKUBO THEODORE |
LWEMIYAGA |
SSEMBABULE |
12 |
RUHUNDA ALEX |
FORT PORTAL MUNICIPALITY |
KABAROLE |
12 |
ANITE EVELYN |
KOBOKO MUNICIPALITY |
KOBOKO |
11 |
KARUNGI ELIZABETH BEIKIRIZE |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
KANUNGU |
11 |
MBABAALI MUYANJA |
BUKOTO COUNTYSOUTH |
LWENGO |
11 |
NSUBUGA SIMEO |
KASSANDA COUNTY SOUTH |
MUBENDE |
11 |
OBUA DENIS HAMSON |
AJURI COUNTY |
ALEBTONG |
11 |
TWINAMASIKO ONESIMUS |
BUGANGAIZI EAST COUNTY |
KIBAALE |
11 |
WALUSWAKA JAMES |
BUNYOLE WEST COUNTY |
BUTALEJA |
11 |
ACHIENG SARAH OPENDI |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
TORORO |
10 |
ADONG LILLY |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
NWOYA |
10 |
BUKENYA MICHEAL IGA |
BUKUYA COUNTY |
MUBENDE |
10 |
CENTENARY FRANCO ROBERT |
KASESE MUNICIPALITY |
KASESE |
10 |
KAMUNTU EPHRAIM |
SHEEMA COUNTY SOUTH |
SHEEMA |
10 |
KIWANUKA KEEFA |
KIBOGA EAST COUNTY |
KIBOGA |
10 |
LOKERIS PETER |
CHEKWII COUNTY (KADAM) |
NAKAPIRIPIRIT |
10 |
LUBEGA MEDARD SSEGGONA |
BUSIRO COUNTY EAST |
WAKISO |
10 |
WAMAKUYU MUDIMI |
ELGON COUNTY |
BULAMBULI |
10 |
AOL BETTY OCAN |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
GULU |
10 |
BINTU LUKUMU JALIA N. |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
MASINDI |
10 |
KAHUNDE HELEN |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
KIRYANDONGO |
10 |
MUHEIRWE DANIEL M. |
BUHAGUZI COUNTY |
HOIMA |
9 |
ONZIMA GODFREY |
ARINGA NORTH COUNTY |
YUMBE |
9 |
OUMA GEORGE ABOTT |
BUKOOLI ISLAND COUNTY |
NAMAYINGO |
9 |
SSEMPIJJA VINCENT BAMULANGAKI |
KALUNGU COUNTY EAST |
KALUNGU |
9 |
KAFUUZI JACKSON KARUGABA |
KYAKA SOUTH COUNTY |
KYEGEGWA |
9 |
KUTEESA PECOS ONESMUS |
UPDF REPRESENTATIVE |
|
9 |
ALI MOSES |
ADJUMANI WEST COUNTY |
ADJUMANI |
8 |
AOL JACQUELINE RAMA |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
NEBBI |
8 |
ARIKO HERBERT |
SOROTI MUNICIPALITY |
SOROTI |
8 |
MULONI IRENE |
EX-OFFICIO |
|
8 |
MUYANJA JOHNSON SSENYONGA |
MUKONO COUNTY SOUTH |
MUKONO |
8 |
NAKAYENZE CONNIE GALIWANGO |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
MBALE |
|
NSAMBA OSHABE PATRICK |
KASSANDA COUNTY NORTH |
MUBENDE |
|
NTEGE AZUBA |
EX-OFFICIO |
|
|
OROT ISMAEL |
KANYUM COUNTY |
KUMI |
8 |
OCHEN JULIUS |
KAPELEBYONG COUNTY |
AMURIA |
8 |
OSEKU RICHARD ORIEBO |
KIBALE COUNTY |
PALLISA |
8 |
BBUMBA SYDA M. NAMIREMBE |
NAKASEKE NORTH COUNTY |
NAKASEKE |
8 |
ABACANON GUTOMOI |
ERUTE COUNTY NORTH |
LIRA |
7 |
AMEEDE AGNES |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
PALLISA |
7 |
AMONGI BETTY ONGOM |
OYAM COUNTY SOUTH |
OYAM |
7 |
ATIM JOY ONGOM |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
LIRA |
7 |
BALYEKU MOSES GRACE |
JINJA MUNICIPALITY WEST |
JINJA |
7 |
BUTURO NSABA |
BUFUMBIRA COUNTY EAST |
KISORO |
7 |
KARUHANGA GERALD KAFUREEKA |
NTUNGAMO MUNICIPALITY |
NTUNGAMO |
7 |
KATUMBA WAMALA EDWARD (GEN.) |
UPDF REPRESENTATIVE |
|
7 |
KITUTU KIMONO MARY GORETTI |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
MANAFWA |
7 |
LUTTAMAGUZI SEMAKULA |
NAKASEKE SOUTH COUNTY |
NAKASEKE |
7 |
NAKATE LILLIAN SEGUJJA |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
LUWEERO |
7 |
NAKIWALA FLORENCE KIYINGI |
EX-OFFICIO |
|
7 |
NAMAYANJA FLORENCE |
BUKOTO COUNTY EAST |
MASAKA |
7 |
NANSUBUGA ROSEMARY SENINDE |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
WAKISO |
7 |
OCEN PETER |
KOLE SOUTH COUNTY |
KOLE |
7 |
KAMUSIIME PENTAGON INNOCENT |
BUTEMBA COUNTY |
KYANKWANZI |
7 |
ATUHAIRE JACKLET |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
SHEEMA |
6 |
AYAKA ROSE ATIMA |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
MARACHA |
6 |
AZAIRWE DOROTHY NSHAIJA |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
KAMWENGE |
6 |
ILUKOR CHARLES |
KUMI COUNTY |
KUMI |
6 |
KATAAHA MUSEVENI JANET |
EX-OFFICIO |
|
6 |
LANYERO MOLLY |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
LAMWO |
6 |
MUGISA MUHANGA MARGARET |
BURAHYA COUNTY |
KABAROLE |
6 |
NAMUYANGU KACHA JENIPHER |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
KIBUKU |
6 |
NDEEZI ALEX |
PERSONS WITH DISABILITIES |
|
6 |
OPOLOT ISIAGI PATRICK |
KACHUMBALA COUNTY |
BUKEDEA |
6 |
TINKASIIMIRE BARNABAS |
BUYAGA WEST COUNTY |
KIBAALE |
6 |
MUTEBI NOAH WANZALA |
NAKASONGOLA COUNTY |
NAKASONGOLA |
6 |
ALERO TOM AZA |
WEST MOYO COUNTY |
MOYO |
6 |
CHEKAMONDO RUKIYA KULANY |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
KAPCHORWA |
6 |
EGUNYU NANTUME JANEPHER |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
BUVUMA |
6 |
ABIRIGA IBRAHIM Y.A. |
ARUA MUNICIPALITY |
ARUA |
5 |
ACHIA REMIGIO |
PIAN COUNTY |
NAKAPIRIPIRIT |
5 |
ADEKE ANNA EBAJU |
FEMALE YOUTH REPRESENTATIVE |
|
5 |
ALIONI YORKE ODRIA |
ARINGA SOUTH COUNTY |
YUMBE |
5 |
AMONGIN JACQUILINE |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
NGORA |
5 |
ANGURA FREDRICK |
TORORO SOUTH COUNTY |
TORORO |
5 |
ANYAKUN ESTHER DAVINIA |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
NAKAPIRIPIRIT |
5 |
ASAMO HELLEN GRACE |
PERSONS WITH DISABILITIES |
|
5 |
BASEKE FRED |
NTENJERU COUNTY SOUTH |
KAYUNGA |
5 |
BURUNDO MUSINGO ALEX |
BULAMBULI COUNTY |
BULAMBULI |
5 |
BUTIME TOM |
MWENGE CENTRAL COUNTY |
KYENJOJO |
5 |
ECWERU MUSA FRANCIS |
AMURIA COUNTY |
AMURIA |
5 |
KIBALYA HENRY. M |
BUGABULA COUNTY SOUTH |
KAMULI |
5 |
KIRUNDA KIVEJINJA |
EX-OFFICIO |
|
5 |
KOMUHANGI MARGARET |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
NAKASONGOLA |
5 |
KUMAMA NSAMBA GEORGE WILSON |
BBAALE COUNTY |
KAYUNGA |
5 |
MBWATEKAMWA GAFFA |
KASAMBYA COUNTY |
MUBENDE |
5 |
MUKWAYA JANAT |
EX-OFFICIO |
|
5 |
OYET SIMON |
NWOYA COUNTY |
NWOYA |
5 |
RWAMIRAMA BRIGHT KANYOTORE |
ISINGIRO COUNTY NORTH |
ISINGIRO |
5 |
SABIITI DENIS |
RUBANDA COUNTY WEST |
KABALE |
5 |
SUUBI KYINYAMATAMA JULIET .K |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
RAKAI |
5 |
TUMURAMYE GENENSIO |
KASHONGI COUNTY |
KIRUHURA |
5 |
WOBOYA VICENT |
BUDADIRI COUNTY EAST |
SIRONKO |
5 |
ACHIA TERENCE NACO |
BOKORA COUNTY |
NAPAK |
4 |
AKELLO LUCY |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
AMURU |
4 |
BANGIRANA ANIFA KAWOOYA |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
SSEMBABULE |
4 |
BYARUHANGA WILLIAM |
EX-OFFICIO |
|
4 |
ETUKA ISAAC JOAKINO |
UPPER MADI COUNTY |
ARUA |
4 |
KIYINGI DEOGATIUS D. GONZAGA |
BUKOMANSIMBI SOUTH COUNTY |
BUKOMANSIMBI |
4 |
LOKODO SIMON |
DODOTH WEST COUNTY |
KAABONG |
4 |
LYOMOKI SAM |
WORKERS REPRESENTATIVES |
|
4 |
OBOTH MARKSONS JACOB |
WEST BUDAMA COUNTY SOUTH |
TORORO |
4 |
OKUMU RONALD REGAN |
ASWA COUNTY |
GULU |
4 |
ONYANGO GIDEON |
SAMIA BUGWE COUNTY NORTH |
BUSIA |
4 |
OTTO EDWARD MAKMOT |
AGAGO COUNTY |
AGAGO |
4 |
RWAKOOJO ROBINA GUREME |
GOMBA WEST COUNTY |
GOMBA |
4 |
TUMWEBAZE FRANK KAGYIGYI |
KIBALE EAST COUNTY |
KAMWENGE |
4 |
ZAAKE FRANCIS |
MITYANA MUNICIPALITY |
MITYANA |
4 |
BYARUGABA ALEX |
ISINGIRO COUNTY SOUTH |
ISINGIRO |
4 |
DULU ANGEL MARK |
ADJUMANI EAST COUNTY |
ADJUMANI |
4 |
MWESIGYE FRED |
NYABUSHOZI COUNTY |
KIRUHURA |
4 |
BABIRYE KITYO SARAH |
YOUTH REPRESENTATIVE CENTRAL |
|
3 |
BIGIRWA NORAH NYENDWOHA |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
BULIISA |
3 |
CHEPTORIS SAM MANGUSHO |
KAPCHORWA MUNICIPALITY |
KAPCHORWA |
3 |
EITUNGANANE ESIANGU KENNETH |
SOROTI COUNTY |
SOROTI |
3 |
GONAHASA FRANCIS BARNABAS |
KABWERI COUNTY |
KIBUKU |
3 |
ISANGA MUSUMBA ISAAC |
BUZAAYA COUNTY |
KAMULI |
3 |
KAHINDA OTAFIIRE |
EX-OFFICIO |
|
3 |
KALULE SSENGO EMMANUEL |
GOMBA EAST COUNTY |
GOMBA |
3 |
KASAIJA MATIA |
BUYANJA COUNTY |
KIBAALE |
3 |
KATOTO HATWIB |
KATERERA COUNTY |
RUBIRIZI |
3 |
KINOBERE HERBERT TOM |
KIBUKU COUNTY |
KIBUKU |
3 |
KIPTERIT CHRISTOPHER |
UPE COUNTY |
AMUDAT |
3 |
KYEYUNE HARUNA KASOLO |
KYOTERA COUNTY |
RAKAI |
3 |
MASIKA APOLLO |
BUBULO COUNTY EAST |
MANAFWA |
3 |
MASIKO WINFRED KOMUHANGI |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
RUKUNGIRI |
3 |
MULINDWA ISAAC SSOZI |
LUGAZI MUNICIPALITY |
BUIKWE |
3 |
MWESIGE KASAIJA ADOLF |
BUNYANGABU COUNTY |
KABAROLE |
3 |
NABAKOOBA JUDITH NALULE |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
MITYANA |
3 |
NAGGAYI NABILAH SEMPALA |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
KAMPALA |
3 |
NAGWOMU MOSES MUSAMBA |
BUNYOLE EAST COUNTY |
BUTALEJA |
3 |
NALULE SAFIA JUUKO |
PERSONS WITH DISABILITIES |
|
3 |
NANKABIRWA ANN MARIA |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
KYANKWANZI |
3 |
OSORU MOURINE |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
ARUA |
3 |
RWABUSHAIJA MARGARET.N |
WORKERS REPRESENTATIVES |
|
3 |
SIZOMU GERSHOM RABBI |
BUNGOKHO COUNTY NORTH |
MBALE |
3 |
SSEMPALA KIGOZI EMMANUEL |
MAKINDYE-SSABAGABO MUNICIPALITY |
WAKISO |
3 |
TAAKA AGNES WEJULI |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
BUGIRI |
3 |
TUSIIME MICHAEL |
MBARARA MUNICIPALITY |
MBARARA |
3 |
WAKAYIMA MUSOKE NSEREKO |
NANSANA MUNICIPALITY |
WAKISO |
3 |
WATENGA GODFREY NABUTANYI |
LUTSESHE COUNTY |
BUDUDA |
3 |
WEKOMBA SARAH NAMBOZO |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
BULAMBULI |
3 |
MUSANA ERIC |
BUYAGA EAST COUNTY |
KIBAALE |
3 |
AKAMBA PAUL |
BUSIKI COUNTY |
NAMUTUMBA |
3 |
WATONGOLA REHEMA TIWUWE |
KAMULI MUNICIPALITY |
KAMULI |
3 |
BATEGEKA LAWRENCE |
HOIMA MUNICIPALITY |
HOIMA |
3 |
ACHIRO LUCY OTIM |
ARUU NORTH COUNTY |
PADER |
2 |
ACIDRI JAMES |
MARACHA EAST COUNTY |
MARACHA |
2 |
AKENA JAMES MICHAEL JIMMY |
LIRA MUNICIPALITY |
LIRA |
2 |
AKURUT VIOLET ADOME |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
KATAKWI |
2 |
AMULE DOREEN |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
AMOLATAR |
2 |
ARINAITWE RWAKAJARA |
WORKERS REPRESENTATIVES |
|
2 |
ASIKU ELLY ELIAS |
KOBOKO NORTH COUNTY |
KOBOKO |
2 |
AWOR BETTY ENGOLA |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
APAC |
2 |
BABA JAMES BOLIBA |
KOBOKO COUNTY |
KOBOKO |
2 |
BABIRYE MARY KABANDA |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
MASAKA |
2 |
BAFAKI GORDON |
KAZO COUNTY |
KIRUHURA |
2 |
BAKABULINDI CHARLES |
WORKERS REPRESENTATIVES |
|
2 |
BITANGARO SAM KWIZERA |
BUFUMBIRA COUNTY SOUTH |
KISORO |
2 |
BUSINGYE MARY KAROORO OKURUT |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
BUSHENYI |
2 |
BYANDALA ABRAHAM JAMES |
KATIKAMU COUNTY NORTH |
LUWEERO |
2 |
CATHERINE LAMWAKA |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
OMORO |
2 |
CHEKWEL LYDIA |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
KWEEN |
2 |
DHAMUZUNGU GEOFREY |
BUDIOPE EAST COUNTY |
BUYENDE |
2 |
JENNIFER KYOMUHENDO |
KAGADI WOMAN REPRESENTATIVE |
KAGADI |
2 |
KAJUNGU MUTAMBI ROSETTE |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
MBARARA |
2 |
KALUYA ANDREW KIIZA NAMITEGO |
KIGULU COUNTY SOUTH |
IGANGA |
2 |
KARUBANGA DAVID |
KIGOROBYA COUNTY |
HOIMA |
2 |
KASOZI IBRAHIM BIRIBAWA |
MAKINDYE DIVISION EAST |
KAMPALA |
2 |
KASUMBA PATRICK PADDY |
BUJENJE COUNTY |
MASINDI |
2 |
KATUSHABE RUTH |
BUKOMANSIMBI NORTH COUNTY |
BUKOMANSIMBI |
2 |
KATWESIGYE OLIVER KOYEKYENGA |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
BUHWEJU |
2 |
KIZIGE MOSES . K |
BUGABULA COUNTY NORTH |
KAMULI |
2 |
KOMAKECH LYANDRO |
GULU MUNICIPALITY |
GULU |
2 |
KULAYIGYE FELIX MUTIINI (COL.) |
UPDF REPRESENTATIVE |
|
2 |
KUNIHIRA AGNES |
WORKERS REPRESENTATIVES |
|
2 |
KWIYUCWINY GRACE FREEDOM |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
ZOMBO |
2 |
LOWILA C.D OKETAYOT |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
PADER |
2 |
MAGANDA JULIUS |
SAMIA BUGWE COUNTY SOUTH |
BUSIA |
2 |
MANDERA AMOS |
BUYAMBA COUNTY |
RAKAI |
2 |
MIGADDE ROBERT NDUGWA |
BUVUMA ISLANDS COUNTY |
BUVUMA |
2 |
MUYINGO JOHN CHRYSOSTOM |
BAMUNANIKA COUNTY |
LUWEERO |
2 |
NAIGAGA MARIAM |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
NAMUTUMBA |
2 |
NAKAWUNDE SARAH |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
MPIGI |
2 |
NAMUGWANYA BENNY BUGEMBE |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
MUBENDE |
2 |
NTENDE ROBERT |
BUNYA COUNTY SOUTH |
MAYUGE |
2 |
OGONG FELIX OKOT |
DOKOLO SOUTH COUNTY |
DOKOLO |
2 |
OGWANG PETER |
USUK COUNTY |
KATAKWI |
2 |
OKELLO BONNY DESALES |
KOLE NORTH COUNTY |
KOLE |
2 |
SILWANY SOLOMON |
BUKOOLI COUNTY CENTRAL |
BUGIRI |
2 |
SSEMULI ANTHONY |
MUBENDE MUNICIPALITY |
MUBENDE |
2 |
NGABIRANO CHARLES |
RWAMPARA COUNTY |
MBARARA |
2 |
ONEGIU LAWRENCE BIYIKA |
ORA COUNTY |
ZOMBO |
2 |
TWESIGYE NATHAN ITUNGO |
KASHARI SOUTH COUNTY |
MBARARA |
2 |
WAKABI PIUS |
BUGAHYA COUNTY |
HOIMA |
2 |
MUTUUZO PEACE REGIS |
EX-OFFICIO |
|
2 |
ABIGABA CUTHBERT MIREMBE |
KIBALE COUNTY |
KAMWENGE |
1 |
ACOM JULIUS BUA |
OTUKE COUNTY |
OTUKE |
1 |
ADOA HELLEN |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
SERERE |
1 |
ADOME BILDAD MOSES |
JIE COUNTY |
KOTIDO |
1 |
AJILO MARIA GORETTI ELOGU |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
KABERAMAIDO |
1 |
AKELLO SILVIA |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
OTUKE |
1 |
AKORA MAXWELL |
MARUZI COUNTY |
APAC |
1 |
AMERO SUSAN |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
AMURIA |
1 |
ANDREW KOLUO |
TOROMA COUNTY |
KATAKWI |
1 |
ARIDRU GABRIEL AJEDRA GADISON |
VURRA COUNTY |
ARUA |
1 |
ARINDA GORDON KAKUUNA |
BUSHENYI -ISHAKA MUNICIPALITY |
BUSHENYI |
1 |
ASABA NSABIMANA PAUL |
KYAKA NORTH COUNTY |
KYEGEGWA |
1 |
AYEPA MICHAEL |
LABWOR COUNTY |
ABIM |
1 |
BABIRYE JUDITH |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
BUIKWE |
1 |
CHEMUTAI EVERLYN |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
BUKWO |
1 |
DRIWARU ZAITUN |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
YUMBE |
1 |
ELOTU COSMAS |
DAKABELA COUNTY |
SOROTI |
1 |
GUMA GUMISIRIZA DAVID |
IBANDA COUNTY NORTH |
IBANDA |
1 |
KABAFUNZAKI HERBERT |
RUKIGA COUNTY |
KABALE |
1 |
KABAGYENYI ROSE |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
KISORO |
1 |
KABAIJE SHEILA MWINE |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
KIRUHURA |
1 |
KAFURA JOY KABATSI |
EX-OFFICIO |
|
1 |
KALEMBA CHRISTOPHER |
KAKUUTO COUNTY |
RAKAI |
1 |
KAMYA BETTY |
EX-OFFICIO |
|
1 |
KANGWAGYE STEPHEN |
BUKANGA COUNTY |
ISINGIRO |
1 |
KASOZI JOSEPH MUYOMBA |
BUKOTO COUNTY MID-WEST |
LWENGO |
1 |
KATALI LOY |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
JINJA |
1 |
KATURAMU KIRIBEDDA HOOD |
PERSONS WITH DISABILITIES |
|
1 |
KESANDE GRACE |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
RUBIRIZI |
1 |
KHAINZA JUSTINE |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
BUDUDA |
1 |
KIIZA MONDAY ERNEST |
MASINDI MUNICIPALITY |
MASINDI |
1 |
LAMWAKA MARGRET |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
KITGUM |
1 |
LOKERIS SAMSON |
DODOTH EAST COUNTY |
KAABONG |
1 |
LOKII JOHN BAPTIST |
MATHENIKO COUNTY |
MOROTO |
1 |
LUKYAMUZI DAVID KALWANGA |
BUSUJJU COUNTY |
MITYANA |
1 |
MBABAZI PROSSY AKAMPURIRA |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
RUBANDA |
1 |
MBAYO ESTHER MBULAKUBUZA |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
LUUKA |
1 |
MBEIZA MARGARET KISIRA |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
KALIRO |
1 |
MUGENI MILLY |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
BUTALEJA |
1 |
MUKASA WILSON MURULI |
BUDYEBO COUNTY |
NAKASONGOLA |
1 |
MUKULA FRANCIS |
AGULE COUNTY |
PALLISA |
1 |
MUTEBI DAVID RONNIE |
BUIKWE COUNTY SOUTH |
BUIKWE |
1 |
NABBANJA ROBINAH |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
KIBAALE |
1 |
NAJJUMA SARAH |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
NAKASEKE |
1 |
NANYONDO VERONICA NAMAGANDA |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
BUKOMANSIMBI |
1 |
NDAMIRA CATHELINE ATWAKIIRE |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
KABALE |
1 |
ODUR JACK LUTANYWA |
KIBANDA SOUTH COUNTY |
KIRYANDONGO |
1 |
OGAMA ALLI ISMAIL |
LOWER MADI COUNTY |
ARUA |
1 |
OLEGA ASHRAF NOAH |
ARINGA COUNTY |
YUMBE |
1 |
ROBERT KYAGULANYI |
KYADONDO COUNTY EAST |
WAKISO |
1 |
RWAKIMARI BEATRICE |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
NTUNGAMO |
1 |
SEMATIMBA PETER SIMON |
BUSIRO COUNTY SOUTH |
WAKISO |
1 |
SSEMBATYA EDWARD NDAWULA |
KATIKAMU COUNTY SOUTH |
LUWEERO |
1 |
TAYEBWA THOMAS |
RUHINDA NORTH COUNTY |
MITOOMA |
1 |
TIMUZIGU KAMUGISHA MICHAEL |
KAJARA COUNTY |
NTUNGAMO |
1 |
TUMUSIIME ROSEMARY BIKAAKO |
ENTEBBE MUNICIPALITY |
WAKISO |
1 |
TUMWINE ELLY TUHIRIRWE (GEN.) |
UPDF REPRESENTATIVE |
|
1 |
WALYOMU MUWANIKA MOSES |
KAGOMA COUNTY |
JINJA |
1 |
WAMALA NAMBOZO FLORENCE |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
SIRONKO |
1 |
YERI OFWONO APOLLO |
TORORO MUNICIPALITY |
TORORO |
1 |
KAAHWA TOPHACE BYAGIRA |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
HOIMA |
1 |
MUKODA JULIE ZABWE |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
MAYUGE |
1 |
MUSOKE ROBERT |
BUDIOPE WEST COUNTY |
BUYENDE |
1 |
ONGIERTHO EMMANUEL JOR |
JONAM COUNTY |
NEBBI |
1 |
ROBINA SSENTONGO |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
KYOTERA |
1 |
ACHEN CHRISTINE AYO |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
ALEBTONG |
0 |
AKUGIZIBWE LAWRENCE |
MWENGE COUNTY NORTH |
KYENJOJO |
0 |
ALEPER AACHILLA MARGARET |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
KOTIDO |
0 |
AMONG ANNITA ANNET |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
BUKEDEA |
0 |
AMORU PAUL |
DOKOLO NORTH COUNTY |
DOKOLO |
0 |
ANGELLA FRED |
MOROTO MUNICIPALITY |
MOROTO |
0 |
ANGUNDRU MOSES |
TEREGO WEST COUNTY |
ARUA |
0 |
ASIIMWE EVERLYNE |
UPDF REPRESENTATIVE |
|
0 |
AYEBAZIBWE JASTINE |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
ISINGIRO |
0 |
AYOO TONNY |
KWANIA COUNTY |
APAC |
0 |
BABIRYE VERONICA KADOGO |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
BUYENDE |
0 |
BAGIIRE AGGREY HENRY |
BUNYA COUNTY WEST |
MAYUGE |
0 |
BAGOOLE JOHN NGOBI |
LUUKA NORTH COUNTY |
LUUKA |
0 |
BAGUMA SPELLANZA MUHENDA |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
KYENJOJO |
0 |
BEBONA BABUNGI JOSEPHINE |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
BUNDIBUGYO |
0 |
BIRUNGI CAROLYN NANYONDO |
KYAMUSWA COUNTY |
KALANGALA |
0 |
BWINO FRED KYAKULAGA |
KIGULU COUNTY NORTH |
IGANGA |
0 |
BYABAGAMBI JOHN |
IBANDA COUNTY SOUTH |
IBANDA |
0 |
BYEKWASO FLAVIA (LT COL.) |
UPDF REPRESENTATIVE |
|
0 |
BYIBESHO SAM |
KISORO MUNICIPALITY |
KISORO |
0 |
CHELIMO REUBEN PAUL |
KONGASIS COUNTY |
BUKWO |
0 |
D’UJANGA SIMON GIW |
OKORO COUNTY |
ZOMBO |
0 |
EGUNYU AKIROR AGNES |
EX-OFFICIO |
|
0 |
FRED ODUCHU MUDUKOI |
BUTEBO COUNTY |
PALLISA |
0 |
GALABUZI DENNIS SSOZI |
BUSIRO COUNTY NORTH |
WAKISO |
0 |
GUME FREDRICK NGOBI |
BULAMOGI NORTH WEST COUNTY |
KALIRO |
0 |
IGEME NABETA NATHAN SAMSON |
JINJA MUNICIPALITY EAST |
JINJA |
0 |
IKOJO JOHN BOSCO |
BUKEDEA COUNTY |
BUKEDEA |
0 |
ISALA ERAGU VERONICA |
KABERAMAIDO COUNTY |
KABERAMAIDO |
0 |
KABAZIGURUKA MICHEAL ANDREW |
NAKAWA DIVISION |
KAMPALA |
0 |
KAHONDA DONONZIO |
RUHINDA COUNTY |
MITOOMA |
0 |
KAJARA ASTON PETERSON |
MWENGE COUNTY SOUTH |
KYENJOJO |
0 |
KAKOOZA JOSEPH |
BUWEKULA COUNTY |
MUBENDE |
0 |
KALIISA JOVRINE KYOMUKAMA |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
IBANDA |
0 |
KAMARA JOHN NIZEYIMANA |
BUFUMBIRA COUNTY NORTH |
KISORO |
0 |
KAMUGO PAMELA NASIYO |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
BUDAKA |
0 |
KASIRIVU ATWOOKI BALTAZAR |
BUGANGAIZI WEST COUNTY |
KIBAALE |
0 |
KASOLO ROBERT |
IKI-IKI COUNTY |
BUDAKA |
0 |
KATO LUBWAMA PAUL |
RUBAGA DIVISION SOUTH |
KAMPALA |
0 |
BRENDA ASINDE SUUBI |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
IGANGA |
0 |
KEMIREMBE PAULINE KYAKA |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
LYANTONDE |
0 |
KIBUULE RONALD |
MUKONO COUNTY NORTH |
MUKONO |
0 |
KIIZA STELLA |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
KYEGEGWA |
0 |
KISA STEPHEN BAKUBALWAYO |
LUUKA SOUTH COUNTY |
LUUKA |
0 |
KISEMBO NOELINE |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
KIBAALE |
0 |
KITATTA ABOUD |
BUKOTO COUNTY WEST |
LWENGO |
0 |
KIWANDA GODFREY |
MITYANA COUNTY NORTH |
MITYANA |
0 |
KORETA IVAN (LT. GEN.) |
UPDF REPRESENTATIVE |
|
0 |
KUSASIRA PEACE KANYESIGYE |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
MUKONO |
0 |
KUTESA SAM KAHAMBA |
MAWOGOLA NORTH COUNTY |
SSEMBABULE |
0 |
LOKORU ALBERT |
TEPETH COUNTY |
MOROTO |
0 |
LOKWANG HILLARY |
IK COUNTY |
KAABONG |
0 |
LUFAFA NELSON |
BUTEMBE COUNTY |
JINJA |
0 |
MAFABI ISHMA |
YOUTH REPRESENTATIVE EASTERN |
|
0 |
MAKUMBI KAMYA HENRY |
MITYANA COUNTY SOUTH |
MITYANA |
0 |
MANGUSHO LAWRENCE CHEROP |
KWEEN COUNTY |
KWEEN |
0 |
MARTIAL ANDREW(DROPPED) |
IGARA COUNTY EAST |
BUSHENYI |
0 |
MAYENDE STEPHEN DEDE |
BUKOOLI SOUTH COUNTY |
NAMAYINGO |
0 |
MBAJU JACKSON |
BUSONGORA COUNTY SOUTH |
KASESE |
0 |
MBALIBULHA TABAN KIBAZANGA |
BUGHENDERA COUNTY |
BUNDIBUGYO |
0 |
MBOGO KEZEKIA |
BUDAKA COUNTY |
BUDAKA |
0 |
MIREMBE LYDIA DAPHINE |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
BUTAMBALA |
0 |
MUGEMA PETER |
IGANGA MUNICIPALITY |
IGANGA |
0 |
MUHINDO HAROLD TONNY |
BUKONZO COUNTY EAST |
KASESE |
0 |
MUKASA JULIUS OPONDO |
BUJUMBA COUNTY |
KALANGALA |
0 |
MUKISA ROBINA HOPE |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
NAMAYINGO |
0 |
MUNYAGWA MUBARAK SSERUNGA |
KAWEMPE DIVISION SOUTH |
KAMPALA |
0 |
MUSASIZI HENRY ARIGANYIRA |
RUBANDA COUNTY EAST |
KABALE |
0 |
MUSOKE PAUL SEBULIME |
BUIKWE COUNTY NORTH |
BUIKWE |
0 |
MWINE MPAKA |
YOUTH REPRESENTATIVE WESTERN |
|
0 |
NABAYIGA IDAH |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
KALANGALA |
0 |
NABULINDO KWOBA JANE |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
BUSIA |
0 |
NAMOE STELLA NYOMERA |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
NAPAK |
0 |
NAMUGANZA PERSIS PRINCESS |
BUKONO COUNTY |
NAMUTUMBA |
0 |
NAMUJJU CISSY DIONIZIA |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
LWENGO |
0 |
NANTABA IDAH ERIOS |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
KAYUNGA |
0 |
NAYEBALE SYLIVIA |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
GOMBA |
0 |
NINSIIMA BOAZ KASIRABO |
KOOKI COUNTY |
RAKAI |
0 |
NOKRACH WILLIAM WILSON |
PERSONS WITH DISABILITIES |
|
0 |
NYIIRA ZERUBABEL MIJUMBI |
BURULI COUNTY |
MASINDI |
0 |
OBALOKER ONEK HILARY |
LAMWO COUNTY |
LAMWO |
0 |
OGENGA LATIGO MORRIS |
AGAGO NORTH COUNTY |
AGAGO |
0 |
OKABE PATRICK |
SERERE COUNTY |
SERERE |
0 |
OKELLO.P CHARLES ENGOLA |
OYAM COUNTY NORTH |
OYAM |
0 |
OKORI-MOE JANET GRACE AKECH |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
ABIM |
0 |
OKOT PETER |
TOCHI COUNTY |
GULU |
0 |
OKWIR SAMUEL |
MOROTO COUNTY |
ALEBTONG |
0 |
OMONY OSCAR |
YOUTH REPRESENTATIVE NORTHERN |
|
0 |
ORYEM HENRY OKELLO |
CHUA EAST COUNTY |
KITGUM |
0 |
OULA GEORGE INNOCENT (BRIG.) |
UPDF REPRESENTATIVE |
|
0 |
PHILEMON MATEKE |
EX-OFFICIO |
|
0 |
RWABWOGO SYLVIA |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
KABAROLE |
0 |
RWEMULIKYA IBANDA |
NTOROKO COUNTY |
NTOROKO |
0 |
SEGUYA LUBYAYI JOHN BOSCO |
MAWOKOTA COUNTY SOUTH |
MPIGI |
0 |
SEKINDI AISHA |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
KALUNGU |
0 |
SOYEKWO KENNETH |
TINGEY COUNTY |
KAPCHORWA |
0 |
SSEBIKAALI YOWEERI JOEL |
NTWETWE COUNTY |
KYANKWANZI |
0 |
SSEKABIITO JOSEPH |
MAWOGOLA COUNTY |
SSEMBABULE |
0 |
SSEKANDI EDWARD KIWANUKA |
BUKOTO COUNTY CENTRAL |
MASAKA |
0 |
TABANI IDI AMIN |
KIBANDA NORTH COUNTY |
KIRYANDONGO |
0 |
TAKIRWA FRANCIS (COL.) |
UPDF REPRESENTATIVE |
|
0 |
TUBO CHRISTINE NAKWANG |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
KAABONG |
0 |
TUMUHEIRWE FRED |
RUJUMBURA COUNTY |
RUKUNGIRI |
0 |
TUMUKUNDE HENRY |
EX-OFFICIO |
|
0 |
TUMWINE ANNE MARY |
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE |
NTOROKO |
0 |
TURYAHIKAYO KEBIRUNGI |
RUBABO COUNTY |
RUKUNGIRI |
0 |
TWESIGYE JOHN NTAMUHIIRA |
BUNYARUGURU COUNTY |
RUBIRIZI |
0 |
YAGUMA WILBERFORCE |
KASHARI NORTH COUNTY |
MBARARA |
0 |